Make your own free website on Tripod.com
 

SKELLEFTEÅ INTERNATIONAL CHESS FESTIVAL
16.4-24.4 2000
Skellefteå SWEDEN



Main sponsors

SCANDIC HOTELS    SKELLEFTEÅ KRAFT


soLett Chess Open 1999
 
Place Title Name Feder Club Elo Local Score M-Buch. Buch. Progr.
1. IGM Andrei Kharlov RUS   2600 2650 7.5 43.0 54.0 41.5
2. IM Vaidas Sakaluskas LIT   2450 2500 7 41.5 53.0 39.5
3. IGM Ildar Ibragimov RUS   2602 2652 7 43.0 55.5 37.5
4. IM Stellan Brynell SWE Limhamns SK 2489 2539 7 40.0 51.5 36.0
5. IGM Lars Karlsson SWE SK Rockaden 2470 2520 6.5 41.0 52.5 35.0
6. IGM Thomas Ernst SWE Farsta SK 2409 2459 6.5 38.0 48.5 34.5
7. IGM Tom Wedberg SWE Wasa SK 2493 2621 6.5 40.5 52.0 34.0
8. IM Tiger Hillarp- Persson SWE Åstorps SS 2482 2510 6 37.5 49.5 31.0
9. FM Johan Furhoff SWE Södra SASS 2313 2351 6 37.0 46.5 30.5
10. IM Ari Ziegler SWE Skara SS 2402 2426 6 37.5 48.5 30.0
11. IM Kalle Kiik EST   2439 2489 5.5 41.5 53.5 33.0
12.   Timo Porrasmaa FIN   2140 2190 5.5 41.0 50.5 32.0
13.   Lincoln Lucena BRA   2245 2295 5.5 38.0 48.5 31.5
14. FM Emil Hermansson SWE SS Luleå 2357 2395 5.5 38.0 47.5 31.0
15.   Kaj Engström SWE SS Luleå 2255 2299 5.5 36.5 48.0 30.0
16. FM Erik Malmstig SWE Sollentuna SK 2301 2333 5.5 37.0 47.5 29.5
17.   Christian Matevzic GER   2365 2415 5.5 32.5 41.5 28.5
18.   Lars Hilke SWE Skellefteå SK   1991 5.5 33.0 42.0 28.0
19. WIM Svetlana Agrest SWE Sollentuna SK 2211 2233 5.5 33.0 43.5 27.5
20.   Radik Asylgoujine UAE     2050 5.5 33.0 42.0 27.0
21.   Fredrik Lindgren SWE SK Rockaden Umeå 2170 2281 5 37.0 48.5 28.0
22. FM Kari Tikkanen FIN   2340 2390 5 35.5 46.0 28.0
23.   David Nygren SWE SS Luleå 2150 2341 5 33.0 44.5 27.0
24.   Rickard Engman SWE SK Rockaden Umeå 2065 2115 5 32.0 41.5 26.0
25.   Erik Alquist SWE Södra SASS   2035 5 34.0 40.0 25.5
26.   Johan Larsson SWE Skellefteå SK   2104 5 32.0 41.5 25.5
27.   Nils Åke Malmdin SWE Midälva SK 2195 2156 5 34.5 44.0 25.0
28.   Tomas Fors SWE Södra SASS   2069 5 32.5 42.5 25.0
29.   Gösta Enquist SWE Skellefteå SK   2097 5 32.0 41.0 25.0
30.   Tomas Dedorson SWE SS Luleå 2230 2214 5 34.0 43.0 24.5
31.   Matthias Kuhla SWE SS Luleå   1863 5 33.5 43.5 24.0
32.   Dennis Nillson SWE Sollefteå SS   1823 5 29.0 37.0 22.0
33.   Tomas Kvarnström SWE SK Rockaden Umeå   1804 5 26.5 32.0 19.5
34.   Dainius Grigutavicius LIT   2162 2212 4.5 37.5 47.5 27.0
35.   Stig Hedenström SWE Skellefteå SK   2051 4.5 32.5 41.5 24.0
36.   Per Inge Holmen NOR     1717 4.5 30.5 39.0 21.5
37.   Jonas Malmstig SWE SK Rockaden Umeå   1968 4.5 29.0 36.5 21.5
38.   Patrick Eckeskog SWE Sollefteå SS   1661 4.5 27.0 35.0 16.5
39.   Fahad Fahdel Hassen SWE Visby SK   1983 4 32.0 41.0 22.0
40.   Mikko Konttaniemi SWE Piteå SK   2077 4 27.5 37.0 21.5
41.   Donatas Kisonas LIT     1850 4 32.5 44.0 21.0
42.   Lennart Eman   Bodens SK   1826 4 32.0 41.0 20.5
43.   Jonas Burman SWE SK Rockaden Umeå   1753 4 30.0 38.5 20.5
44.   Erik Näckholm SWE SS Luleå   1725 4 31.0 39.5 20.0
45.   Daniel Eriksson  SWE Sollefteå SS   1688 4 28.5 36.0 20.0
46.   Magnus Ivari SWE SS Luleå   1676 4 30.0 39.0 19.5
47.   Mikael Olofsson SWE Piteå SK   1541 4 28.5 36.5 19.0
48.   Patrik Storm SWE SK Rockaden Umeå   1811 4 27.0 36.5 19.0
49.   Peter Karlsson SWE Kalix SK   1832 4 26.0 35.0 17.0
50.   Rune Löfqvist SWE Lövångers SK   1640 4 30.0 38.5 16.5
51.   Torgny Jonsson SWE Lövångers SK   1640 4 27.5 35.5 16.5
52.   Patrik Wikström SWE Vännäs SS   1517 4 25.5 33.0 16.5
53.   Valdejus Vitartas LIT     1850 4 24.5 33.5 15.0
54.   Patrick Harlin SWE SS Luleå   1549 4 22.0 27.0 13.0
55.   Hans Svensson SWE SS Luleå   1994 3.5 32.0 41.0 22.0
56.   Daniel Bergström SWE Skellefteå SK   1803 3.5 30.5 40.0 18.5
57.   Mikael Nilsson SWE SS Luleå   1570 3.5 29.5 37.5 18.0
58.   Hassan Kashwan SWE Skellefteå SK   1661 3.5 26.0 33.0 15.5
59.   Erik Degerstedt SWE Skellefteå SK   1368 3.5 28.0 34.0 14.0
60.   Petter Nilsson SWE SK Rockaden Umeå   1226 3.5 23.5 30.5 11.5
61.   Kent-Ronny Ervik NOR       900 3.5 21.5 27.0 11.0
62.   Fredrik Wikström SWE Vännäs SS   1236 3.5 21.5 26.0 11.0
63.   Carl Olof Stål SWE Midälva SK   1722 3 29.0 36.5 16.5
64.   Lars Hörling SWE SS Luleå   1692 3 29.0 35.0 17.5
65.   Petter Björkebäck SWE Midälva SK   1525 3 27.0 33.5 15.5
66.   Tomas Samuelsson SWE SS Luleå   1537 3 22.0 27.0 12.5
67.   Victor Forsberg SWE SK Rockaden Umeå   1218 3 26.0 30.5 12.0
68.   Lars Johansson SWE Kalix SK   1552 2.5 29.5 38.5 14.0
69.   Jan Englund SWE SS Luleå   1538 2.5 28.0 36.5 14.0
70.   Anders Stenlund SWE Skellefteå SK   1598 2 28.5 37.0 13.0
71.   Halfdan Holmen NOR       975 1.5 24.5 29.0   5.0
72.   Mikael Lundström SWE Skellefteå SK   1300 0 25.0 31.5   0.0

Participants
Sweden 57
Lithuania   4
Norway   3
Finland   2
Russia   2
Brasil   1
Estonia   1
Germany   1
United Arab Emirates   1
TOTAL 72

Organized by Skellefteå Schackklubb
 
Chief Organizer:  Tobias Pettersson
Organizer:  Nicklas Marklund
Chief Arbiter:  IA Ulf Norevall
Public Relations: Per Harila
Bulletin Editor: Ola Lundgren
Bulletin Staff: Tomas Söderholm
Webmaster,
Text-TV Service
Ingemar Wincent
Banquet Eric Ola Forssén
Other Staff: Allan Andersson
Tore Andersson
Göte Alm
Karl Olof Forsberg
Torbjörn Olsson

  Thanks to:
Stockholms Chess Federation Demonstration Boards
Schacksällskapet Luleå Boards and clocks
Lövångers Schackklubb Boards and clocks
Schackkompaniet Digital clocks
Schacknyheter Reports
Norra Västerbotten Reports and articles
Erik NäckholmInput of PGN-games

Media
Norra Västerbotten Daily reports
TV 4 Botnia They send a TV-simulus
SVT Nornytt One report
Active TV One report
Västerbottens Folkblad Several reports
SR P4, Radio Västerbotten One report
Skellefteå Lokalradio Several reports

Sponsors
Scandic Hotels
Skellefteå kommun
Skellefteå Kraft
Sorb Industri AB
Boliden Ltd
Karolin Machine Tool AB
Norra Västerbotten
AC Invest
Hedstöms Värme
Länsförsäkringar
Föreningssparbanken


Back to the Menu

Tillbaka till menyn


Feed back

Copyright 1999-2000, Skellefteå Schackklubb , SWEDEN All rights reserved